Aktualności
Wydaje się, że nigdy wcześniej nie baliśmy się tak bardzo tego, co jemy. Strach przed szkodliwą żywnością może prowadzić do obsesyjnego eliminowania z jadłospisu mięsa, jaj i nabiału. Kolejnym krokiem jest wykluczenie pokarmów poddanych obróbce chemicznej.
Specyficzny wariant genu związanego przekazywaniem impulsów nerwowych zwiększa ryzyko zachorowania na schizofrenię i zaburzenie afektywne dwubiegunowe – informuje czasopismo „JNeurosci”.
09.10.2017
Regularna aktywność fizyczna zmniejsza prawdopodobieństwo zachorowania na depresję. Żeby zachować pełnię zdrowia psychicznego wystarczy ćwiczyć przez jedną godzinę w tygodniu – informuje „American Journal of Psychiatry”.
09.10.2017
Według wiceministra zdrowia Piotra Gryzy, wprowadzona przed kilkoma dniami tzw. sieć szpitali działa poprawnie. "Żadnego chaosu, wbrew głosom niektórych sceptyków - nie było i nie ma" - podkreślił.
09.10.2017
Co roku z powodu samobójstw ginie w Polsce niemal dwa razy więcej osób niż w wypadkach drogowych. Na tle wielu krajów zdecydowanie wyróżnia Polskę liczba mężczyzn, którzy targają się na własne życie. Popełniają samobójstwa sześć razy częściej niż kobiety.
"Chciałabym podkreślić, że wynagrodzenie za rezydenturę to nie jest wynagrodzenie za pracę. To, że budżet państwa finansuje specjalizację lekarzy, to sytuacja wyjątkowa w gospodarce narodowej. Jest to jeden z niewielu zawodów, który ma finansowane zdobywanie dodatkowych kwalifikacji" – mówiła w piątek wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko.
06.10.2017
60
Genetyczne uwarunkowania dominują w rozwoju schizofrenii i dotyczy to szerokiego spektrum związanych z nią zaburzeń. To wnioski z największego jak dotąd badania par bliźniąt pod kątem zagrożenia tą chorobą.
06.10.2017
Badania japońskich naukowców sugerują, że dzięki obserwacji mózgu podczas gry możliwe jest oszacowanie, jaki stopień depresji wystąpi u danej osoby rok później - informuje pismo "Nature Human Behavior".
04.10.2017