Aktualności
Przemocowcami są mężczyźni i kobiety – uważa psycholog kliniczny Bibianna Muszyńska–Czerewkiewicz. Przemoc wobec mężczyzn skutkuje większymi obciążeniami niż wtedy, kiedy ofiarą przemocy jest kobieta – dodała.
16.12.2024
Rząd nie dostrzega, że mamy obecnie najlepszy w Europie, realizowany z sukcesem model ochrony zdrowia psychicznego – powiedział PAP prof. n. med. Andrzej Cechnicki, psychiatra, psychoterapeuta, pracownik Katedry Psychiatrii Collegium Medicum UJ w Krakowie.
13.12.2024
Niekorzystne doświadczenia z dzieciństwa – i często związana z tym aleksytymia, czyli nieumiejętność nazywania swoich emocji – mają istotny związek z przebiegiem zespołu jelita drażliwego (IBS) - pokazały badania polskich naukowców.
09.12.2024
W trakcie czwartkowego posiedzenia sejmowej Komisji ds. Dzieci i Młodzieży wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny przyznał, że problemem jest brak nowych badań stanu zdrowia psychicznego społeczeństwa. Powiedział, że jest zaplanowane badanie EZOP III, aby ocenić ten stan po pandemii.
05.12.2024
Dotychczasowy model finansowania centrów zdrowia psychicznego, w którym pieniądze są kierowane na mieszkańca, jest optymalny - powiedział PAP dr Jerzy Gryglewicz, ekspert Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego w Warszawie.
06.12.2024
Ministerstwo Zdrowia nie chce dalej finansować środowiskowych centrów zdrowia psychicznego (CZP) i rozważa powrót do płacenia za wizytę. To nie tylko ograniczy dostęp do psychiatrii, lecz także zaszkodzi dobrostanowi dzieci – pisze poniedziałkowy "Dziennik Gazeta Prawna", powołując się na opinie ekspertów.
03.12.2024
Depresja może zwiększać prawdopodobieństwo wystąpienia bólu menstruacyjnego – ustalił chińsko-brytyjski zespół naukowców. Odwrotnej zależności ich badanie nie potwierdziło.
28.11.2024
Psychiatrzy chcą zbadać potencjał psylocybiny w leczeniu lekoopornej depresji. Piotr Marcinowicz i Magdalena Więdłocha z zespołem otrzymali rekomendację do dofinansowania w kwocie 16 mln zł od Agencji Badań Medycznych na takie badania.