Aktualności

Palenie może zwiększać ryzyko zaburzeń psychicznych
14.11.2019
Naukowcy z Uniwersytetu w Bristolu (UK) twierdzą, że palenie papierosów jest związane z podwyższonym ryzykiem rozwoju depresji i schizofrenii. Ich wnioski publikuje czasopismo naukowe "Psychological Medicine".
14.11.2019
Paracetamol może mieć związek z autyzmem i ADHD
13.11.2019
2
Obecność we krwi pępowinowej substancji wskazujących, że matka przyjmowała acetaminofen (paracetamol), wydaje się mieć związek z ryzykiem ADHD oraz zaburzeń ze spektrum autyzmu u dziecka - wynika z badań naukowców Johns Hopkins University Bloomberg School of Public Health (USA). O wynikach badań poinformowało czasopismo naukowe "JAMA Psychiatry".
Własne zamachy na młode życie
12.11.2019
W liczbie samobójstw dzieci i młodzieży jesteśmy w czołówce krajów europejskich. - Depresja to rosnący problem młodego pokolenia Polaków - przekonują specjaliści.
Enzym we włosach może być wczesnym biomarkerem... schizofrenii
12.11.2019
Poziom enzymu MPST we włosach może być dobrym biomarkerem schizofrenii - odkryli naukowcy z RIKEN Center for Brain Science w Japonii. Otwiera to drogę do stworzenia nowych, bardziej skutecznych leków na schizofrenię - podaje serwis gazeta.pl powołując się na badania opublikowane w piśmie "EMBO Molecular Medicine".
12.11.2019
Dzieci na oddziałach psychiatrycznych razem z dorosłymi
05.11.2019
Poznańskie oddziały psychiatryczne dla dzieci i młodzieży są przepełnione. Mali pacjenci znów leżą na korytarzach, dostawkach i w salach razem z dorosłymi.
Pacjenci odwdzięczyli się najdłużej pracującej lekarce
05.11.2019
Prof. Magdalena Tyszkiewicz z Gdyni porad udzielała jeszcze po dziewięćdziesiątce. Gdy sama podupadła na zdrowiu, pacjenci postanowili jej pomóc.
Narcyzm zarówno korzystny, jak i szkodliwy
04.11.2019
Osoby z narcystycznym zaburzeniem osobowości są bardziej odporne na stres i mniej narażone na depresję – informują brytyjscy naukowcy z Queen’s University Belfast.
Schizofrenia to czasem skutek modyfikacji DNA?
04.11.2019
Wysoki poziom siarkowodoru mózgu może być markerem schizofrenii, a nawet przyczyniać się do jej rozwoju – informuje czasopismo „EMBO Molecular Medicine”.