Ekspert: wiele osób z otyłością lub nadwagą cierpi z powodu zaburzeń mentalnych
Psychiatra lub psycholog powinien zawsze konsultować pacjentów z otyłością lub nadwagą, gdyż duży odsetek z nich cierpi z powodu zaburzeń mentalnych i nie radzi sobie z emocjami – powiedział we wtorek psychiatra z Łodzi dr n. med. Piotr Wierzbiński.
Zobacz dalszy ciąg: Zaloguj się i przeczytaj pełną treść artykułu
Mam już konto, chcę przejść dalej.
Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się bezpłatnie i otrzymaj dostęp do:
- niekomercyjnego biuletynu informacyjnego Goniec Medyczny. Trzy razy w tygodniu otrzymasz przegląd najbardziej interesujących informacji ze świata medycyny i farmacji,
- pełnych tekstów artykułów z wybranych polskich i zagranicznych czasopism naukowych,
- aktualnego kalendarza zjazdów, konferencji, szkoleń i innych wydarzeń medycznych.
Przeczytaj także
więcej chevron_rightWiększość badań opublikowanych w czasopismach naukowych wskazuje na brak zmian lub spadek wskaźników samobójstw po pandemii – informuje pismo PLOS Global Public Health.
Psychologowie z Gdańska od czterech lat realizują projekt "Przystanek MAMA". Od tego roku dostępny jest dla wszystkich w Polsce. Jego celem jest m.in. pomoc kobietom zmagającym się z depresją poporodową. "W Polakach jest dużo niewiedzy i skłonności do stygmatyzowania trudności ze zdrowiem psychicznym" - powiedziała PAP psycholog dr Magdalena Chrzan-Dętkoś z UG.
Udało nam się zbudować model kompleksowej opieki psychiatrycznej, włączając elementy opieki środowiskowej – powiedział w piątek w Łodzi minister zdrowia Adam Niedzielski. Zagadnienia psychiatrii będą na pewno priorytetem w najbliższych latach - zapewnił.
Czy doświadczenia psychotyczne zwiększają ryzyko zachowań samobójczych?
Istnieje podtyp psychozy związany z zachowaniami samobójczymi, który wykracza daleko poza uprzednio ustalony związek między zaburzeniem psychotycznym a zachowaniami samobójczymi.
Czy można przewidzieć, u których pacjentów z grupy ryzyka wystąpi psychoza?
Uważa się, że zmiany czynności hipokampa odgrywają rolę w początkach psychozy.
Dlaczego pacjenci nie przyznają się do myśli samobójczych podczas wizyt lekarskich?
Wielu pacjentów nie zgłaszało myśli samobójczych z powodu obaw związanych ze skutkami ich ujawnienia.