Aktualności
Zakażenie toksoplazmozą może stymulować w mózgu zmiany biochemiczne powodujące niekontrolowane wybuchy złości i zachowania agresywne - wynika z badań opublikowanych przez "Journal of Clinical Psychiatry".
26.03.2016
1
W Szpitalu Klinicznym w Białymstoku lekarce rezydentce zaproponowano dyżury za 1 zł. Miała sporo szczęścia, bo są tacy lekarze z prawem do wykonywania zawodu, którzy przez kilka lat pracują na dyżurach całkowicie za darmo.
Wczesny kontakt z węglowodorami aromatycznymi może prowadzić do zaburzeń w obrębie regulacji procesów myślowych, emocji i zachowań – donosi „Journal of Child Psychology and Psychiatry”.
18.03.2016
W czwartek w Słupsku uroczyście otwarto Centrum Zdrowia Psychicznego, na potrzeby którego przebudowano obiekty byłego szpitala przy ul. Obrońców Wybrzeża.
18.03.2016
Osoby doświadczające napadów niekontrolowanego gniewu mają mniej komórek nerwowych w rejonie mózgu odpowiedzialnym za regulację emocji - informuje czasopismo naukowe „Biological Psychiatry: Cognitive Neuroscience and Neuroimaging”.
15.03.2016
Gen DISC1, odgrywający znaczącą rolę w rozwoju niektórych zaburzeń psychicznych, wpływa również na funkcjonowanie wytwarzających insulinę komórek beta trzustki. Nieprawidłowości w jego działaniu mogą więc przyczyniać się do rozwoju cukrzycy typu 2.
15.03.2016
Stosowanie marihuany przez pacjentów z chorobą psychotyczną, np. schizofrenią, wiąże się mniejszą skuecznością leczenia i wyższą o 50 proc. częstością pobytów w szpitalu - informuje internetowe wydanie czasopisma naukowego “BMJ Open”.
15.03.2016
W Polsce 75 proc. lekarzy pierwszego kontaktu, do których zgłaszają się rodzice podejrzewający zaburzenia rozwojowe u dziecka, bagatelizuje je, zamiast skierować pacjenta do specjalisty – wynika z raportu przygotowanego przez Fundację JiM.
15.03.2016