Podziel się z innymi:
2017-08-30

Synowie starszych ojców mogą być zdolniejsi

Źródło/Autor: lek. Monika Siedlecka

Nowe badanie opublikowane w czasopiśmie Translational Psychiatry sugeruje, że synowie starszych ojców wykazują tendencję do posiadania cech często związanych z wyższą inteligencją, powściągliwością w funkcjonowaniu społecznym i silnym skupieniem się na osobistych zainteresowaniach (ang.„geekiness“; geek – kujon, maniak; osoba dużo ucząca się; osoba trzymająca się na uboczu; osoba całkowicie pochłonięta przez swoje hobby). Wyniki badania ujawniły związek pomiędzy wiekiem ojca, autyzmem a cechami charakterystycznymi typowymi dla "geeków". Choć badanie nie mierzy bezpośrednio czynników genetycznych, naukowcy przypuszczają, że niektóre geny dla „geekowatości“ i autyzmu zachodzą na siebie oraz że geny te są częściej obecne u starszych ojców. Kiedy dziecko rodzi się tylko z niektórymi z tych genów, może być bardziej prawdopodobne, że odniesie sukces w szkole. Jednak przy większej dawce tych genów oraz w przypadku innych czynników ryzyka, mogą one predysponować do autyzmu. Jest to potwierdzone niedawnymi badaniami wskazującymi, że geny autyzmu są powiązane z wyższym poziomem inteligencji.

Synowie starszych ojców mogą być zdolniejsi
Zobacz dalszy ciąg: Zaloguj się i przeczytaj pełną treść artykułu
Zarejestruj się

Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się bezpłatnie i otrzymaj dostęp do:

  • niekomercyjnego biuletynu informacyjnego Goniec Medyczny. Trzy razy w tygodniu otrzymasz przegląd najbardziej interesujących informacji ze świata medycyny i farmacji,
  • pełnych tekstów artykułów z wybranych polskich i zagranicznych czasopism naukowych,
  • aktualnego kalendarza zjazdów, konferencji, szkoleń i innych wydarzeń medycznych.

Zarejestruj się

Przeczytaj także:
Psychiatrzy: chcemy zbadać potencjał psylocybiny w leczeniu lekoopornej depresji
22.11.2024
Psychiatrzy chcą zbadać potencjał psylocybiny w leczeniu lekoopornej depresji. Piotr Marcinowicz i Magdalena Więdłocha z zespołem otrzymali rekomendację do dofinansowania w kwocie 16 mln zł od Agencji Badań Medycznych na takie badania.
Zespół ds. centrów zdrowia psychicznego powstanie w Ministerstwie Zdrowia
15.11.2024
1
W Ministerstwie Zdrowia powstanie zespół, który wypracuje sposób finansowania centrów zdrowia psychicznego po zakończeniu pilotażu – poinformowała PAP dr Izabela Ciuńczyk, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Centrów Zdrowia Psychicznego po spotkaniu z ministrą zdrowia Izabelą Leszczyną.
Wytyczne dla psychiatrów: orzeczenie lekarza nie jest skierowaniem na zabieg przerwania ciąży
22.10.2024
Psychiatra nie decyduje o przerwaniu ciąży, a orzeczenia od psychiatry nie można uznać za skierowanie na zabieg przerwania ciąży – podkreślono w wytycznych Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego i konsultanta krajowego w dziedzinie psychiatrii.