Podziel się z innymi:
2017-08-30
1

Ortoreksja – modny trend czy choroba psychiczna?

Źródło/Autor: lek. Monika Siedlecka

Dbałość o stosowanie zdrowej i zbilansowanej diety jest z pewnością nawykiem pożądanym. Problematyka zdrowego odżywiania podsycana przez liczne doniesienia medialne, popularnonaukowe oraz prace badawcze, jest aktualnie bardzo popularna, a stosowanie się do jej zaleceń stało się modnym trendem. Prasa kolorowa, internet oraz media społecznościowe zarzucają nas informacjami na temat diet antyrakowych, antyalergicznych, antyzawałowych, przeciwdziałających starzeniu, opartych o żywność nieprzetworzoną, eliminujących gluten, czy węglowodany. Przy braku krytycyzmu i dystansu do niejednokrotnie sprzecznych i wykluczających się informacji, zbytnie przywiązanie do konkretnej ideologii związanej z odżywianiem może mieć charakter szkodliwy. Może prowadzić do różnego rodzaju patologicznych zachowań i zaburzeń odżywiania, niejednokrotnie do eliminacji całych grup pokarmowych z jadłospisu a w konsekwencji do zaburzenia homeostazy organizmu i chorób, zwłaszcza niedoborowych.

Ortoreksja – modny trend czy choroba psychiczna?
Zobacz dalszy ciąg: Zaloguj się i przeczytaj pełną treść artykułu
Zarejestruj się

Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się bezpłatnie i otrzymaj dostęp do:

  • niekomercyjnego biuletynu informacyjnego Goniec Medyczny. Trzy razy w tygodniu otrzymasz przegląd najbardziej interesujących informacji ze świata medycyny i farmacji,
  • pełnych tekstów artykułów z wybranych polskich i zagranicznych czasopism naukowych,
  • aktualnego kalendarza zjazdów, konferencji, szkoleń i innych wydarzeń medycznych.

Zarejestruj się

Przeczytaj także:
Sposób odżywiania wpływa na nasz dobrostan psychiczny
23.02.2024
Badaniem wpływu żywienia na zdrowie psychiczne zajmuje się nowa dziedzina nauki zwana nutripsychiatrią.
Covid-19 może mieć znaczenie w ryzyku schizofrenii
05.01.2024
U osób, które przebyły ciężkie zakażenie Covid-19, ponad cztery razy częściej diagnozowana jest później schizofrenia lub inne zaburzenia psychotyczne.
Droga do szczęścia i wydajnej pracy
27.12.2023
Ograniczenie czasu korzystania z mediów społecznościowych o zaledwie 30 minut dziennie korzystnie wpływa na zdrowie psychiczne, satysfakcję z pracy i zaangażowanie.