Podziel się z innymi:
2017-08-01

Niedobór witaminy D może pogorszyć zaburzenia poznawcze w chorobach psychicznych

Źródło/Autor: lek. Monika Siedlecka

Wyniki badań norweskich naukowców wskazują na znaczną rolę witaminy D w prewencji zaburzeń poznawczych u pacjentów z zaburzeniami psychicznymi. Zaobserwowane zależności zwracają uwagę na zasadność rutynowego oznaczania stężenia tej witaminy u pacjentów chorych psychicznie oraz wskazują na potrzebę kontynuacji badań klinicznych w celu ustalenia, czy suplementacja witaminy D3 powinna być zalecana jako terapia adiuwantowa dla tych pacjentów. Zaburzenia poznawcze są jedną z głównych dysfunkcji z jakimi borykają się osoby chore psychicznie. Wcześniejsze badania wskazywały co prawda na związek niedoboru witaminy D z zaburzeniami kognitywnymi u osób starszych, jednak nie było do tej pory wiarygodnych danych sugerujących obecność takich zależności w grupie osób młodszych, bądź w populacji pacjentów psychiatrycznych. Wyniki najnowszych badań w tym zakresie opublikowano właśnie w piśmie „Journal of Clinical Psychiatry“.

Niedobór witaminy D może pogorszyć zaburzenia poznawcze w chorobach psychicznych
Zobacz dalszy ciąg: Zaloguj się i przeczytaj pełną treść artykułu
Zarejestruj się

Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się bezpłatnie i otrzymaj dostęp do:

  • niekomercyjnego biuletynu informacyjnego Goniec Medyczny. Trzy razy w tygodniu otrzymasz przegląd najbardziej interesujących informacji ze świata medycyny i farmacji,
  • pełnych tekstów artykułów z wybranych polskich i zagranicznych czasopism naukowych,
  • aktualnego kalendarza zjazdów, konferencji, szkoleń i innych wydarzeń medycznych.

Zarejestruj się

Przeczytaj także:
Łódź/ Psychologiczne wsparcie dla dzieci i dorosłych z zaburzeniami ze spektrum FASD
25.08.2026
Indywidualne wsparcie psychologiczne dla dzieci, młodzieży i młodych dorosłych z zaburzeniami ze spektrum FASD oraz warsztaty dla ich rodziców i opiekunów zorganizuje Regionalne Centrum Polityki Społecznej (RCPS) w Łodzi. Pomoc realizowana będzie w ramach projektu dofinansowanego przez UE.
Prezes UODO zaapelował do MZ w sprawie używania smartfonów w szpitalach psychiatrycznych
30.07.2026
Brak uregulowań dotyczących korzystania ze smartfonów na zamkniętych oddziałach psychiatrycznych zagraża prywatności i danym osobowym pacjentów – uważa prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych Mirosław Wróblewski. Przekazał on Ministrowi Zdrowia petycję z apelem o systemowe zmiany prawne.
Balicki: nakłady na psychiatrię w Polsce to tylko 4,5 proc. budżetu na zdrowie
27.05.2026
W Polsce nakłady na psychiatrię to ok. 4,5 proc. budżetu na całość opieki zdrowotnej, średnia europejska wynosi 8,7 proc., zaś The Lancet Commission w 2018 roku postulowała, by kraje na poziomie Polski przeznaczały na opiekę psychiatryczną 10 proc. swoich budżetów na zdrowie – powiedział b. minister zdrowia Marek Balicki.