Choroby z kręgu zaburzeń odżywiania, a zwłaszcza anoreksja i bulimia, są zaburzeniami o przewlekłym przebiegu oraz niekorzystnym rokowaniu, pogarszającym się wraz z czasem trwania choroby. Dotychczas szacowano, że do zdrowia wraca mniej niż połowa chorych. Najnowsze badanie opublikowane w Journal of Clinical Psychiatry przedstawia dane dotyczące długoterminowego rokowania chorych na anoreksję lub bulimię. Zespół prof. Eddy z Massachusetts General Hospital Eating Disorders Clinical and Research Program przez ponad 20 lat obserwował grupę pacjentek z rozpoznanymi ww. zaburzeniami odżywiania.
Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się bezpłatnie i otrzymaj dostęp do:
niekomercyjnego biuletynu informacyjnego Goniec Medyczny. Trzy razy w tygodniu otrzymasz przegląd najbardziej interesujących informacji ze świata medycyny i farmacji,
pełnych tekstów artykułów z wybranych polskich i zagranicznych czasopism naukowych,
aktualnego kalendarza zjazdów, konferencji, szkoleń i innych wydarzeń medycznych.
W Wojewódzkim Szpitalu Psychiatrycznym w Gdańsku odbyło się wyjazdowe posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży. Jest to związane m.in. z wstrzymaniem przyjęć na oddział dziecięco-młodzieżowy w gdańskim szpitalu.
System wykrywający symptomy depresji w mediach społecznościowych opracowali eksperci z Ośrodka Przetwarzania Informacji – Państwowego Instytutu Badawczego (OPI PIB). To nowe narzędzie zdobyło pierwsze miejsce w międzynarodowym konkursie - przekazało OPI-PIB.
Horse Assisted Education (HAE) to metoda terapeutycznej pracy z koniem - wyłączająca jazdę konną - wykorzystywana m.in. w leczeniu osób z depresją. Jej wpływ na poziom oksytocyny u człowieka bada w ramach grantu doktoranckiego psycholożka Kinga Rucka z Uniwersytetu Łódzkiego.
Istnieje podtyp psychozy związany z zachowaniami samobójczymi, który wykracza daleko poza uprzednio ustalony związek między zaburzeniem psychotycznym a zachowaniami samobójczymi.