Aktualności

Uzdeczka w depresji
02.06.2016
1
U osób z depresją oczekujących na nieprzyjemne wydarzenie spada aktywność części mózgu zwanej uzdeczką. Zupełnie odwrotnie dzieje się u osób zdrowych.
Kobiety i mężczyźni odmiennie reagują na stres
02.06.2016
Naukowcy ustalili, że białko receptorowe CRFR1 odgrywa ważną rolę w regulacji apetytu, poziomu glukozy i wydatku energetycznego. Jego zablokowanie prowadzi u kobiet - ale nie u mężczyzn - do zakłócenia podstawowych funkcji metabolicznych.
Aktywni bez psychozy
02.06.2016
Spersonalizowany program ćwiczeń pomaga zmniejszyć objawy psychozy u młodych pacjentów - informuje pismo "Early Intervention in Psychiatry".
Małżeństwo wyjdzie Ci na zdrowie
01.06.2016
Jak donoszą badacze, małżeństwo z osobą bez wywiadu zespołu zależności alkoholowej wiąże się ze znaczną redukcją ryzyka uzależnienia od alkoholu w przyszłości.
Nowe oblicze litu
01.06.2016
Lit, kwas walproinowy, kwetiapina czy olanzapina są lekami o udowodnionym w badaniach klinicznych potencjale stabilizacji nastroju, stosowanymi podtrzymująco w terapii choroby afektywnej dwubiegunowej (CHAD). Niewiele jednak wiadomo na temat działania tych leków w kontekście zapobiegania autoagresji, samouszkodzeniom, czy próbom samobójczym, które są również nierzadkim problemem u osób dotkniętych tą chorobą.
W poszukiwaniu najszybszej terapii depresji: badanie PReDicT
01.06.2016
Badacze z Oxford Health NHS Foundation Trust oraz Wydziału Psychiatrii Uniwersytetu Oksfordzkiego, we współpracy ze spółką P1vital Products Ltd, prowadzą badanie PReDicT (Predicting Response to Depression Treatment). Badanie ma na celu optymalizację terapii depresji w kontekście maksymalnego skrócenia czasu doboru skutecznego leczenia.
Polskie badania na szwedzkiej uczelni nad alzheimerem
27.05.2016
1
Na chorobę Alzheimera bardziej narażeni są mężczyźni, którzy mają więcej komórek krwi pozbawionych chromosomu Y - wynika z badań prof. Jana Dumanskiego z wydziału immunologii, genetyki i patologii uniwersytetu w Uppsala.
Kajdanki w karetkach pogotowia - apel RPP
25.05.2016
10
Przewożenie osoby z zaburzeniami psychicznymi w kajdankach do szpitala psychiatrycznego lub wielospecjalistycznego jest niedopuszczalne, ponieważ znacznie utrudnia to udzielenie pacjentowi stosownej pomocy medycznej - ocenia rzecznik praw pacjenta Krystyna Kozłowska.