Aktualności

Naukowcy z UE chcą ograniczenia reklam alkoholu
20.08.2016
Naukowcy z UE zaapelowali do Komisji Europejskiej o surowsze przepisy ograniczające reklamy alkoholu m.in. w telewizji oraz w serwisach internetowych. Nowe regulacje miałyby być wprowadzone w ramach prac KE nad aktualizacją przepisów dyrektywy audiowizualnej.
20.08.2016
Schizofrenia nie występowała wśród neandertalczyków
19.08.2016
Schizofrenia nie dopadała neandertalczyków, wymarłych krewniaków człowieka. Badania genetyczne dowodzą, że pojawiła się prawdopodobnie dopiero po rozdzieleniu się obu linii ewolucyjnych – dowodzą naukowcy w „Biological Psychiatry”.
19.08.2016
Pacjenci psychiatryczni częściej wybierają chorych psychicznie partnerów
19.08.2016
Do ciekawych konkluzji doszli naukowcy z Karolinska Institutet oraz University of Carolina w Chapel Hill, którzy na poziomie populacyjnym poddali ocenie wybory partnerów życiowych osób z różnymi zaburzeniami psychiatrycznymi Wyniki badania opublikowanego niedawno w JAMA Psychiatry wskazują na nieprzypadkowe wybieranie przez pacjentów chorych psychicznie partnerów z identycznymi obciążeniami psychiatrycznymi. W porównaniu z innymi, niepsychiatrycznymi chorobami, osoby z zaburzeniami psychiatrycznymi istotnie częsciej wybierały jako partnerów życiowych osoby z takim samym rozpoznaniem klinicznym.
Skłonność do szczęścia lub depresji zależna od tego samego genu
19.08.2016
Mimo że nie istnieje jeden gen powodujący wystąpienie choroby psychicznej, niektóre z genów mogą być odpowiedzialne za wzrost indywidualnej wrażliwości pacjenta na czynniki środowiskowe w kontekście skłonności do nastrojów depresyjnych lub pozytywnego myślenia. Amerykańscy naukowcy z Oxford University oraz University of Texas przekonują, iż taka podatność i „kognitywna skłonność“ do pozytywnej bądź negatywnej interpretacji zdarzeń i wpływów środowiskowych może warunkować stopień ryzyka chorób psychiatrycznych.
Ryzyko samobójstwa w zaburzeniach obsesyjno-kompulsyjnych
19.08.2016
Jak donoszą badacze ze szwedzkiego Karolinska Institutet, ryzyko samobójstwa wśród pacjentów z zaburzeniami obsesyjno – kompulsyjnymi (OCD; obsesive-compulsive disorder) może być nawet 10 – krotnie wyższe niż w populacji ogólnej. Wyniki badania opublikowanego w piśmie Molecular Psychiatry wskazują, iż głównym czynnikiem ryzyka samobójstwa u tych pacjentów są uprzednie próby samobójcze, co stwarza szansę na wdrożenie działań prewencyjnych. Zaburzenia obsesyjno – kompulsyjne są częstym problemem zdrowia psychicznego (w ciągu całego życia dotykają ok. 2% populacji).
Studenci płacą za obowiązkowe praktyki w szpitalu
19.08.2016
1
Centralny Szpital Kliniczny Uniwersytetu Medycznego w Łodzi pobiera od studentów psychologii Uniwersytetu Łódzkiego opłaty za odbycie obowiązkowych praktyk studenckich w oddziale psychiatrycznym.
Leki lepsze od narkotyków
19.08.2016
1
Miliard złotych. Tyle są warte leki w ciągu jednego roku nielegalnie wywożone z Polski. Przestępcy trudniący się tym procederem mogą rocznie wyciągnąć na czysto około 600-700 mln zł. Przy zerowym ryzyku - alarmuje "Dziennik Gazeta Prawna".
Recepty: Co się zmieni od 1 stycznia 2017
19.08.2016
5
Naczelna Izba Lekarska przypomina, że z dniem 1 stycznia 2017 r., wygasną umowy upoważniające do wystawiania recept na leki refundowane. NFZ będzie przydzielał indywidualne numery recept.
19.08.2016
5