Aktualności

Będą ograniczenia w dostępności leków wydawanych bez recepty
07.10.2016
MZ chce ograniczyć dostępność wydawanych bez recepty leków zawierających substancje o działaniu psychoaktywnym i określić ich maksymalny poziom w produkcie leczniczym.
Wpływ EPO na poprawę funkcji poznawczych w depresji
07.10.2016
Rekombinowana erytropoetyna ludzka może poprawiać funkcje poznawcze u pacjentów z depresją jedno- lub dwubiegunową przebiegającą z upośledzeniem tych funkcji. Dane na poparcie tej tezy przedstawiła na dorocznym kongresie European College of Neuropsychopharmacology dr Kamilla Miskowiak. Wyniki prowadzonych przez nią randomizowanych, kontrolowanych placebo badań pilotażowych sugerują, iż stosowanie erytropoetyny już w krótkim czasie od rozpoczęcia terapii może skutkować poprawą funkcjonowania pacjentów z depresją w zakresie przetwarzania informacji, koncentracji uwagi, pamięci operacyjnej, czy zdolności planowania.
Na poprawę nastroju – selfie
07.10.2016
Jak donoszą badacze z Kalifornii – regularne robienie sobie zdjęć (popularnie tzw. selfie) telefonem komórkowym oraz dzielenie się nimi ze znajomymi, np. poprzez media społecznościowe, może pomóc w poprawie nastroju użytkowników. Badaniu poddano grupę studentów, celem określenia wpływu robienia pozytywnie nacechowanych zdjęć i dzielenia się nimi na 3 aspekty psychoemocjonalne– samopercepcję (przybieranie pozytywnego wyrazu twarzy), samoefektywność (wykonywanie czynności które wywołają w nas samych radość) oraz na aspekt prosocjalny (sprawianie radości innym).
USA: Reklama dźwignią handlu lekami psychiatrycznymi
07.10.2016
Mimo że w większości państw na świecie reklama leków dostępnych na receptę jest zabroniona, w Stanach Zjednoczonych marketing farmaceutyczny produktów na receptę (DTCA; direct – to – consumer advertising) jest legalny od niemal 20 lat. Nie było dotychczas szerokich badań dotyczących wpływu takich działań promocyjnych na oczekiwania pacjentów oraz decyzje terapeutyczne lekarzy. Badacze z Brown University w Stanach Zjednoczonych zadali sobie pytanie, w jaki sposób wielomiliardowe nakłady finansowe na DTCA wpływają na zdrowie amerykańskich obywateli.
Więcej kobiet, bardziej agresywni mężczyźni
06.10.2016
Naukowcy porównali statystyki popełnianych przez dorosłe osoby przestępstw w niemal całych St. Zjednoczonych. Okazało się, że liczebna przewaga mężczyzn na terenie danego hrabstwa miała związek z mniejszą liczbą popełnianych przez nich czynów agresywnych – nawet jeśli brano pod uwagę inne czynniki, np. ubóstwo czy niski status społeczny.
Gen kojarzony z nadciśnieniem tętniczym ma związek z rozwojem schizofrenii
05.10.2016
Gen, który był dotychczas kojarzony z nadciśnieniem tętniczym, ma związek z rozwojem schizofrenii, zaburzeń dwubiegunowych, depresji i autyzmu - wynika z badań naukowców.
Leczenie w domu zamiast w zamkniętej placówce
04.10.2016
7
"Zależy nam na rozwoju psychiatrii środowiskowej zapewniającej chorym wszechstronną i skoordynowaną opiekę. Chorzy mają przebywać w swoim środowisku, a nie w zamkniętych oddziałach psychiatrycznych prowadzących długotrwałą terapię" - powiedział we wtorek na posiedzeniu parlamentarnego zespołu ds. zdrowia publicznego wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz.
04.10.2016
7
Wspólne podłoże zaburzeń emocjonalnych
04.10.2016
Większość zaburzeń na tle emocjonalnym cechuje się podobnymi zakłóceniami w obrębie funkcjonowania sieci domyślnej w mózgu – wynika z badania opisanego w magazynie „NeuroImage: Clinical”.
04.10.2016