Aktualności

Leczenie odwykowe poza prawem
20.09.2016
Kilkaset tysięcy osób skierowanych na leczenie odwykowe może żądać zadośćuczynienia od gminnych komisji do walki z alkoholizmem.
20.09.2016
1
Po nocnych rozmowach, cztery przedstawicielki NSZZ „Solidarność” nadal nie chcą opuścić gmachu resortu zdrowia. Związkowcy w siedzibie MZ są od poniedziałkowego popołudnia, gdy zakończyło się spotkanie Zespołu Trójstronnego ds. Ochrony Zdrowia. Zapowiedzieli wówczas, że nie wyjdą, jeżeli nie będą mieli możliwości poinformowania premier Beaty Szydło o problemach pracowników ochrony zdrowia.
Leki przeciwzapalne mogą leczyć alzheimera
17.09.2016
W doświadczeniach na myszach popularny środek na bóle miesiączkowe całkowicie cofnął skutki demencji. Gdyby udało się uzyskać podobne rezultaty u ludzi, byłby to przełom w leczeniu choroby Alzheimera.
Ministerstwo Zdrowia planuje kontrolowane uprawianie konopi indyjskich w Polsce (!)
16.09.2016
Plany Ministerstwa Zdrowia zakładają, że w Polsce będzie prowadzona kontrolowana uprawa konopi indyjskich - poinformował w Sejmie wiceminister zdrowia Krzysztof Łanda. Planowana jest też produkcja w Polsce leków zawierających kannabinoidy.
16.09.2016
Leki w wodzie nie pochodzą ze spłukiwanych w toalecie tabletek i kapsułek
16.09.2016
1
Wyniki badań naukowców z University of Vermont zaprzeczają rozpowszechnionemu mniemaniu, jakoby wyrzucane do kanalizacji leki były głównym źródłem substancji farmakologicznych w ściekach.
16.09.2016
1
Niski poziom samokontroli prowadzi do uzależnienia od nikotyny
15.09.2016
Naukowcy ustalili, że niski poziom samokontroli w dzieciństwie, przejawiający się poprzez osłabioną koncentrację, brak wytrwałości i impulsywne zachowanie, koreluje z podwyższonym prawdopodobieństwem rozwoju uzależnienia od nikotyny w późniejszym wieku.
Wysoki poziom TG2 sprzyja depresji
15.09.2016
Badania na myszach stanowiących model depresji wykazały, że przewlekły stres zwiększa poziom białka TG2 w mózgach gryzoni. Białko to zostało również stwierdzone w korze przedczołowej osób, które popełniły samobójstwo.
Czy czeka nas przełom w walce z depresją?
14.09.2016
Jak donosi firma Janssen Pharmaceutical, Agencja Żywności i Leków (FDA, Food and Drug Administration) skierowała eksperymentalny lek (es)ketaminę na szybką ścieżkę rejestracji w terapii pacjentów z ciężką depresją o wysokim ryzyku samobójstwa oraz w grupie opornej na terapię. W przypadku sfinalizowania akceptacji tego eksperymentalnego leku przez FDA, terapia opornej, ciężkiej depresji ketaminą byłaby jednym z pierwszych nowatorskich podejść leczniczych w tym wskazaniu na przestrzeni ostatniego półwiecza.