Aktualności

Na poprawę nastroju – selfie
07.10.2016
Jak donoszą badacze z Kalifornii – regularne robienie sobie zdjęć (popularnie tzw. selfie) telefonem komórkowym oraz dzielenie się nimi ze znajomymi, np. poprzez media społecznościowe, może pomóc w poprawie nastroju użytkowników. Badaniu poddano grupę studentów, celem określenia wpływu robienia pozytywnie nacechowanych zdjęć i dzielenia się nimi na 3 aspekty psychoemocjonalne– samopercepcję (przybieranie pozytywnego wyrazu twarzy), samoefektywność (wykonywanie czynności które wywołają w nas samych radość) oraz na aspekt prosocjalny (sprawianie radości innym).
USA: Reklama dźwignią handlu lekami psychiatrycznymi
07.10.2016
Mimo że w większości państw na świecie reklama leków dostępnych na receptę jest zabroniona, w Stanach Zjednoczonych marketing farmaceutyczny produktów na receptę (DTCA; direct – to – consumer advertising) jest legalny od niemal 20 lat. Nie było dotychczas szerokich badań dotyczących wpływu takich działań promocyjnych na oczekiwania pacjentów oraz decyzje terapeutyczne lekarzy. Badacze z Brown University w Stanach Zjednoczonych zadali sobie pytanie, w jaki sposób wielomiliardowe nakłady finansowe na DTCA wpływają na zdrowie amerykańskich obywateli.
Więcej kobiet, bardziej agresywni mężczyźni
06.10.2016
Naukowcy porównali statystyki popełnianych przez dorosłe osoby przestępstw w niemal całych St. Zjednoczonych. Okazało się, że liczebna przewaga mężczyzn na terenie danego hrabstwa miała związek z mniejszą liczbą popełnianych przez nich czynów agresywnych – nawet jeśli brano pod uwagę inne czynniki, np. ubóstwo czy niski status społeczny.
Gen kojarzony z nadciśnieniem tętniczym ma związek z rozwojem schizofrenii
05.10.2016
Gen, który był dotychczas kojarzony z nadciśnieniem tętniczym, ma związek z rozwojem schizofrenii, zaburzeń dwubiegunowych, depresji i autyzmu - wynika z badań naukowców.
Leczenie w domu zamiast w zamkniętej placówce
04.10.2016
7
"Zależy nam na rozwoju psychiatrii środowiskowej zapewniającej chorym wszechstronną i skoordynowaną opiekę. Chorzy mają przebywać w swoim środowisku, a nie w zamkniętych oddziałach psychiatrycznych prowadzących długotrwałą terapię" - powiedział we wtorek na posiedzeniu parlamentarnego zespołu ds. zdrowia publicznego wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz.
04.10.2016
7
Wspólne podłoże zaburzeń emocjonalnych
04.10.2016
Większość zaburzeń na tle emocjonalnym cechuje się podobnymi zakłóceniami w obrębie funkcjonowania sieci domyślnej w mózgu – wynika z badania opisanego w magazynie „NeuroImage: Clinical”.
04.10.2016
Kobieta poprowadzi Polskie Towarzystwo Psychiatryczne
04.10.2016
3
Prof. Agata Szulc, kierownik Kliniki Psychiatrycznej Wydziału Nauki o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego została nowym prezesem Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.
04.10.2016
3
SN: Ubezwłasnowolnienie samego siebie jest możliwie
03.10.2016
Można wystąpić o ubezwłasnowolnienie samego siebie - uznał w środę (28 września) Sąd Najwyższy. Według SN taka możliwość nie będzie nadużywana w celu „ucieczki przed odpowiedzialnością karną lub cywilną”. Ubezwłasnowolnienie to częściowe lub całkowite pozbawienie danej osoby przez sąd zdolności do czynności prawnych.
03.10.2016