Aktualności
Naukowcy odkryli, że estrogen reguluje aktywność genu odpowiedzialnego za przebieg procesów uczenia się, a w związku z tym może zwiększać lub zmniejszać ryzyko zachorowania na zespół stresu pourazowego.
23.01.2017
1
Europol opublikował raport na temat rynku narkotykowego w UE w 2016 r. Sprawdź, po jakie substancje zakazane Europejczycy sięgają najczęściej?
20.01.2017
1
Artykuł pt.: "Czy ludzie niezrównoważeni psychicznie powinni być przyjmowani na uczelnie wyższe" ukazał się na łamach jednego z krajowych z dzienników. Jego autor, dr hab. Piotr Nowak, posługuje się przykładem studenta, używając w swojej wypowiedzi określeń, takich jak: "niepoczytalny", "chory psychicznie", "wariat", i opowiadając się za potrzebą "ograniczonej dyskryminacji" tego rodzaju osób w przestrzeni publicznej.
Projekt ustawy wprowadzającej sieć szpitali został przyjęty przez Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów – poinformowało ministerstwo zdrowia.
18.01.2017
Osoby, u których wystąpiły pierwsze objawy schizofrenii są bardziej narażone na rozwój cukrzycy - wynika z analizy przeprowadzonej przez brytyjskich naukowców i opublikowanej w piśmie "JAMA Psychiatry".
17.01.2017
Depresja stanowi czynnik ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego równie silny jak wysoki poziom cholesterolu czy otyłość - informują niemieccy badacze na łamach pisma "Atherosclerosis".
Choroby z kręgu zaburzeń odżywiania, a zwłaszcza anoreksja i bulimia, są zaburzeniami o przewlekłym przebiegu oraz niekorzystnym rokowaniu, pogarszającym się wraz z czasem trwania choroby. Dotychczas szacowano, że do zdrowia wraca mniej niż połowa chorych. Najnowsze badanie opublikowane w Journal of Clinical Psychiatry przedstawia dane dotyczące długoterminowego rokowania chorych na anoreksję lub bulimię. Zespół prof. Eddy z Massachusetts General Hospital Eating Disorders Clinical and Research Program przez ponad 20 lat obserwował grupę pacjentek z rozpoznanymi ww. zaburzeniami odżywiania.
17.01.2017
Jak wskazywały wcześniejsze badania, u pacjentów cierpiących na zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD – attention deficit hyperactivity disorder) ryzyko wystąpienia depresji jest wyższe w porównaniu z osobami bez takiego zaburzenia. Dotychczas nie było wiadomo, jaki wpływ na rozwój depresji u pacjentów z ADHD ma stosowana terapia. Wstępnych danych na ten temat dostarcza badanie opublikowane w grudniu w czasopiśmie Biological Psychiatry. Wskazuje ono, że prawdopodobnie pacjenci przyjmujący leki na ADHD mogą odnieść dodatkowe korzyści w postaci zmniejszenia ryzyka współwystępowania depresji w poźniejszym okresie.
17.01.2017