Aktualności

Czy będzie mniej biurokracji w umowach z NFZ?
05.01.2017
Placówki ubiegające się o umowę na leczenie z publicznych pieniędzy nie będą musiały dostarczać dokumentów oraz ich potwierdzeń, o ile potrzebne dane ma już u siebie w zasobach NFZ - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".
05.01.2017
Ostrożnie z alkoholem po antydepresantach
02.01.2017
Osoby przyjmujące leki przeciwdepresyjne powinny ostrożnie obchodzić się alkoholem, zamiast poprawić sobie nastrój mogą go sobie pogorszyć - ostrzega w wypowiedzi dla „New York Times” psycholog amerykański Andrew Solomon, autor książki na temat depresji.
NIK krytycznie o przeciwdziałaniu e-uzależnieniu dzieci i młodzieży
29.12.2016
Chociaż zjawisko e-uzależnienia nasila się i dotyka coraz młodszych użytkowników nowoczesnych technologii, problem ten nie spotyka się z należytą reakcją właściwych instytucji - oceniła w najnowszym raporcie Najwyższa Izba Kontroli.
29.12.2016
Jakie zmiany czekają instytuty badawcze?
29.12.2016
"Pracujemy wraz z wicepremierem Mateuszem Morawieckim nad całościową koncepcją reformy instytutów badawczych. Chodzi o powołanie Narodowego Instytutu Technologicznego, który byłby naukowym zapleczem dla planu Morawieckiego" - powiedział wicepremier Jarosław Gowin.
29.12.2016
Zbyt tłusta dieta szkodzi zdrowiu psychicznemu
28.12.2016
Spożywanie nadmiernej ilości tłustych pokarmów prawdopodobnie prowadzi do otyłości, ale może mieć także związek z powstawaniem zaburzeń poznawczych oraz z problemami psychicznymi w wieku późniejszym. Do takich wniosków doszli badacze z Zurychu i Marsylii w pracy opublikowanej niedawno w prestiżowym Molecular Psychiatry. Jak dowodzą Meyer i Chavis, obserwowane zjawisko jest związane najprawdopodobniej z deficytem reliny, białka ważnego dla prawidłowego funkcjonowania połączeń synaptycznych w mózgu, w odpowiedzi na nadmiar lipidów w diecie. Podatność mózgu na niekorzystny wpływ wysokotłuszczowej diety obserwowano zwłaszcza w grupie nastolatków.
Depresja w ciąży może prowadzić do powstania nieprawidłowości w strukturach mózgu u dziecka
28.12.2016
Badacze z uniwersytetu w kanadyjskim Calgary donoszą, że depresja u ciężarnych może powodować zmiany struktur istoty szarej mózgu u ich dzieci.
USA: Otępienie coraz rzadszym zjawiskiem
28.12.2016
Jak wskazują wyniki badania opublikowanego w listopadzie 2016 r. w piśmie JAMA Internal Medicine, częstość zachorowania na otępienie w Stanach Zjednoczonych maleje. Amerykańscy badacze przeprowadzili badanie obserwacyjne dotyczące mieszkańców USA powyżej 65 roku życia. Dane kliniczne pozyskano z narodowej ankiety Health and Retirement Study (HRS), prowadzonej przez Univesity of Michigan w Ann Arbor, oceniającej ponad 21 000 respondentów w kontekście zdrowia, zdolności poznawczych, zatrudnienia, posiadanego majątku czy sytuacji rodzinnej.
Znaleziono podłoże urojeniowych zespołów błędnej identyfikacji
27.12.2016
Miejsce w mózgu odpowiedzialne za powstawanie urojeń związanych z rozpoznawaniem przedmiotów i osób z najbliższego otoczenia zidentyfikowali naukowcy z Beth Israel Deaconess Medical Center – szpitala klinicznego w Bostonie (USA). Wyniki badania publikuje czasopismo „Brain”.
27.12.2016