Aktualności
Depresja stanowi czynnik ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego równie silny jak wysoki poziom cholesterolu czy otyłość - informują niemieccy badacze na łamach pisma "Atherosclerosis".
Choroby z kręgu zaburzeń odżywiania, a zwłaszcza anoreksja i bulimia, są zaburzeniami o przewlekłym przebiegu oraz niekorzystnym rokowaniu, pogarszającym się wraz z czasem trwania choroby. Dotychczas szacowano, że do zdrowia wraca mniej niż połowa chorych. Najnowsze badanie opublikowane w Journal of Clinical Psychiatry przedstawia dane dotyczące długoterminowego rokowania chorych na anoreksję lub bulimię. Zespół prof. Eddy z Massachusetts General Hospital Eating Disorders Clinical and Research Program przez ponad 20 lat obserwował grupę pacjentek z rozpoznanymi ww. zaburzeniami odżywiania.
17.01.2017
Jak wskazywały wcześniejsze badania, u pacjentów cierpiących na zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD – attention deficit hyperactivity disorder) ryzyko wystąpienia depresji jest wyższe w porównaniu z osobami bez takiego zaburzenia. Dotychczas nie było wiadomo, jaki wpływ na rozwój depresji u pacjentów z ADHD ma stosowana terapia. Wstępnych danych na ten temat dostarcza badanie opublikowane w grudniu w czasopiśmie Biological Psychiatry. Wskazuje ono, że prawdopodobnie pacjenci przyjmujący leki na ADHD mogą odnieść dodatkowe korzyści w postaci zmniejszenia ryzyka współwystępowania depresji w poźniejszym okresie.
17.01.2017
Dotychczas niewiele było wiadomo o skali stosowania leków psychotropowych w Stanach Zjednoczonych oraz o charakterystyce populacji stosującej te leki. Danych dotyczących tego zagadnienia dostarcza najnowsze badanie przeprowadzone przez Substance Abuse and Mental Health Services Administration bazujące na ankiecie dotyczącej zdrowia i stosowanych leków. Jak wskazują wyniki badania, biali Amerykanie dwukrotnie częściej sięgają po leki psychotropowe niż inne grupy etniczne. W ciągu roku poprzedzającego badanie takie leki stosował co szósty Amerykanin, a w przypadku rasy kaukaskiej – co piąty.
16.01.2017
Minister zdrowia nie wypełnia uchwał Naczelnej Rady Lekarskiej i zjazdów lekarzy, choć jako członek NRL sam je podpisywał. Czy lekarze rezydenci zamierzają stanowczo zareagować w tej sprawie?
16.01.2017
1
Kluczowy dla MZ projekt o sieci szpitali został wstrzymany. Wszystko za sprawą Mateusza Morawieckiego, który chce rozpatrzeć ustawę pod kątem ekonomicznym. To już druga interwencja wicepremiera w stosunku do projektu resortu zdrowia.
16.01.2017
2
Ten poniedziałek to najbardziej depresyjny dzień w roku. Tak przynajmniej wynika z wyliczeń. Ale jest też dobra wiadomość - przed nami dzień najszczęśliwszy.
Szkodliwe działanie ciągłego stresu, zwiększającego ryzyko chorób sercowo-naczyniowych i zawału serca, może być związane z nadaktywnością ciała migdałowatego w mózgu – sugerują badacze Harvard Medical School na łamach czasopisma „Lancet”.
14.01.2017