Aktualności
Coraz więcej lekarzy wypowiada klauzulę opt-out, która pozwala pracować dłużej od obowiązujących norm. Szefowie szpitali nie mają wyjścia: muszą dać podwyżki albo znaleźć personel. Problem dotyczy już przynajmniej kilkunastu szpitali.
06.03.2017
7
Kanadyjscy specjaliści twierdzą, że uzyskali zachęcające efekty w leczeniu zaawansowanej anoreksji przy użyciu tzw. głębokiej stymulacji mózgu. Informuje o tym „Lancet Psychiatry”.
03.03.2017
Większość aplikacji pomagających w bezpiecznym korzystaniu z internetu przez nastolatków opiera się na kontroli rodzicielskiej, nie ma uczeniu prawidłowych zachowań. Może to mieć negatywny długoterminowy wpływ na młodych ludzi – ostrzegają badacze z USA.
03.03.2017
Koszty administracyjne Narodowego Funduszu Zdrowia stanowią niecały 1 proc. budżetu jakim dysponuje NFZ, z czego wynagrodzenia to 0,44 proc. kosztów ogółem – podał w środę NFZ w odpowiedzi na informacje o premiach dla pracowników Funduszu.
03.03.2017
4
Miesiąc urodzenia dziecka może wpływać na ryzyko rozpoznania i leczenia nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (attention deficit hyperactivity disorder; ADHD) – wskazują australijscy uczeni. Wyniki badania w grupie ponad 311 000 dzieci w wieku szkolnym wskazują, że prawdopodobieństwo rozpoznania ADHD u młodszych dzieci uczęszczających do tej samej klasy może być nawet 2-krotnie wyższe.
02.03.2017
Niewykluczone, że w przyszłości aplikacje oraz urządzenia kompatybilne ze smartfonami staną się narzędziem diagnostycznym chorób, działając w sposób nieinwazyjny za pomocą krótkich próbek głosu pacjenta. Być może przyczynkiem do realizacji takiej wizji przyszłości staną się badania prowadzone przez dr. Marmara, kierownika oddziału psychiatrycznego nowojorskiego University’s Langone Medical Center.
02.03.2017
Otyłość rodziców może zwiększać ryzyko opóżnienia psychomotorycznego u ich dzieci, wskazują wyniki badania opublikowanego niedawno w czasopiśmie Pediatrics. Praca amerykańskich badaczy ze stanu Maryland podkreśla istotne znaczenie dokładnego wywiadu dotyczącego obciążeń rodzinnych w ocenie prawidłowości rozwoju dziecka. Uczeni z Eunice Kennedy Shriver National Institute of Child Health and Human Development przeanalizowali dane z Upstate KIDS Study, w którym uczestniczłyo ponad 5000 Amerykanek ze stanu Nowy Jork, będących ok. 4 miesięcy po porodzie.
02.03.2017
W jednym z najnowszych badań wzięli udział pacjenci cierpiący na silne objawy przewlekłego bólu. Jedna grupa uczestniczyła w pięciotygodniowej terapii poznawczo-behawioralnej, a druga w tym samym czasie - w terapii opartej na wspólnym czytaniu.
02.03.2017