Psychiatria Esculap.com - kliknij tutaj, by przejść na stronę główną

wróć do listy pytań
Czy immunoterapia może być przyszłością w leczeniu schizofrenii?

Czy immunoterapia może być przyszłością w leczeniu schizofrenii?

Badanie opublikowane w prestiżowym The Lancet Psychiatry dostarcza nowych danych dotyczących patofizjologii schizofrenii. Jak wykazali badacze z uniwersytetu w Oxfordzie oraz z Oxford Health NHS Foundation Trust, we krwi osób z wczesnymi objawami schizofrenii obecne są swoiste przeciwciała, zwłaszcza skierowane przeciwko receptorowi NMDA, które, jak wykazano już wcześniej, są także jednym z czynników patogenetycznych zapalenia mózgu.

Zobacz dalszy ciąg: Zaloguj się i przeczytaj pełną treść artykułu

Mam już konto, chcę przejść dalej.

chcę się zalogować

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się bezpłatnie i otrzymaj dostęp do:

  • niekomercyjnego biuletynu informacyjnego Goniec Medyczy. Trzy razy w tygodniu otrzymasz przegląd najbardziej interesujących informacji ze świata medycyny i farmacji,
  • wyszukiwarki leków i sprawdzania interakcji lekowych w serwisie leki.esculap.com,
  • pełnych tekstów artykułów z wybranych polskich i zagranicznych czasopism naukowych,
  • aktualnego kalendarza zjazdów, konferencji, szkoleń i innych wydarzeń medycznych.

chcę założyć nowe konto


Przeczytaj także

Jaką skuteczność i bezpieczeństwo wykazuje dodanie leków przeciwdepresyjnych do terapii neuroleptykami u pacjentów ze schizofrenią?

Jaką skuteczność i bezpieczeństwo wykazuje dodanie leków przeciwdepresyjnych do terapii neuroleptykami u pacjentów ze schizofrenią?

Analiza publikacji przedstawiających wyniki badań randomizowanych porównujących wpływ dodania leków przeciwdepresyjnych do terapii neuroleptykami u pacjentów ze schizofrenią vs placebo lub brak dodatkowej terapii przemawia na rzecz korzystnego wpływu dołączenia leku przeciwdepresyjnego w tej grupie chorych. Analizy oparto na wynikach ponad 80 badań, w których uczestniczyło ponad 3600 pacjentów. Dodanie leku przeciwdepresyjnego było istotnie statystycznie skuteczniejsze od placebo w redukcji objawów depresji, objawów negatywnych i pozytywnych, jakości życia oraz odsetka osób odpowiadających na terapię..

Czy istnieje związek pomiędzy bezsennością a ryzykiem psychozy?

Czy istnieje związek pomiędzy bezsennością a ryzykiem psychozy?

Pacjenci z wysokim klinicznym ryzykiem (clinical high risk, CHR) psychozy częściej doświadczają problemów ze snem w porównaniu z populacją osób bez takiego ryzyka. Do takich wniosków doszli badacze z Nowego Jorku. Uczeni z Columbia University Medical Center ocenili obecność zaburzeń snu u niemal 200 pacjentów z wysokim ryzykiem psychozy w wieku 13–30 lat i porównali je z wynikami grupy osób bez takiego ryzyka. Wyniki badania opublikowanego w czasopiśmie Psychiatry Research wskazują, że zaburzenia snu u pacjentów z wysokim ryzykiem psychozy są związane z obecnością bardziej nasilonych objawów negatywnych i pozytywnych, a także z gorszym ogólnym funkcjonowaniem..

Czy stres ma związek z rozwojem i przebiegiem schizofrenii?

Czy stres ma związek z rozwojem i przebiegiem schizofrenii?

Istnieją liczne dowody wskazujące, że stres odgrywa ważną rolę zarówno w etiopatogenezie schizofrenii, jak i przebiegu tej choroby. Podkreśla się zwłaszcza rolę przewlekłego, nadmiernego stresu. Największą podatność na czyniki stresowe wykazuje zwłaszcza niedojrzały układ nerwowy oraz układ wewnątrzwydzielniczy w okresie dziecięcym. Część autorów wskazuje na koncepcję tzw. dwóch uderzeń.