Psychiatria Esculap.com - kliknij tutaj, by przejść na stronę główną

wróć do listy artykułów
Jaką skuteczność i bezpieczeństwo wykazuje dodanie leków przeciwdepresyjnych do terapii neuroleptykami u pacjentów ze schizofrenią?

Jaką skuteczność i bezpieczeństwo wykazuje dodanie leków przeciwdepresyjnych do terapii neuroleptykami u pacjentów ze schizofrenią?

Analiza publikacji przedstawiających wyniki badań randomizowanych porównujących wpływ dodania leków przeciwdepresyjnych do terapii neuroleptykami u pacjentów ze schizofrenią vs placebo lub brak dodatkowej terapii przemawia na rzecz korzystnego wpływu dołączenia leku przeciwdepresyjnego w tej grupie chorych. Analizy oparto na wynikach ponad 80 badań, w których uczestniczyło ponad 3600 pacjentów. Dodanie leku przeciwdepresyjnego było istotnie statystycznie skuteczniejsze od placebo w redukcji objawów depresji, objawów negatywnych i pozytywnych, jakości życia oraz odsetka osób odpowiadających na terapię.

Zobacz dalszy ciąg: Zaloguj się i przeczytaj pełną treść artykułu

Mam już konto, chcę przejść dalej.

chcę się zalogować

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się bezpłatnie i otrzymaj dostęp do:

  • niekomercyjnego biuletynu informacyjnego Goniec Medyczy. Trzy razy w tygodniu otrzymasz przegląd najbardziej interesujących informacji ze świata medycyny i farmacji,
  • wyszukiwarki leków i sprawdzania interakcji lekowych w serwisie leki.esculap.com,
  • pełnych tekstów artykułów z wybranych polskich i zagranicznych czasopism naukowych,
  • aktualnego kalendarza zjazdów, konferencji, szkoleń i innych wydarzeń medycznych.

chcę założyć nowe konto


Przeczytaj także

Depresja poporodowa

Depresja poporodowa

Choć narodziny dziecka to zwykle radosne wydarzenie, może stać się ono przyczyną rozwoju poważnych zaburzeń nastroju, zwłaszcza zaburzeń o charakterze depresji. Okres pojawienia się depresji poporodowej jest różnie definiowany i może dotyczyć do 12 miesięcy od urodzenia się dziecka, choć zwykle kojarzony jest z okresem połogu, tj. 6 tygodniami od porodu. Depresja poporodowa jest rodzajem jawnego klinicznie epizodu depresyjnego, który może pojawić się zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn..

Uzależnienie od opioidów – co powinien wiedzieć lekarz klinicysta?

Uzależnienie od opioidów – co powinien wiedzieć lekarz klinicysta?

Problem uzależnienia od opioidów nasila się z każdym kolejnym rokiem. Szacuje się, że w samych tylko Sanach Zjednoczonych ok. 2% populacji powyżej 12 roku życia zażywało na pewnym etapie swojego życia heroinę, z czego 0,1% podaje stosowanie tego narkotyku przynajmniej przez okres jednego miesiąca. Od roku 2000 liczba zażywających heroinę stale rośnie, w ciągu kilku ostatnich lat zwiększyła się o kilkanaście procent, a liczba zgonów z powodu przedawkowania podwoiła się w ciągu ostatnich dwóch dekad..