Psychiatria Esculap.com - kliknij tutaj, by przejść na stronę główną

wróć do listy artykułów
Czy istnieje związek pomiędzy bezsennością a ryzykiem psychozy?

Czy istnieje związek pomiędzy bezsennością a ryzykiem psychozy?

Pacjenci z wysokim klinicznym ryzykiem (clinical high risk, CHR) psychozy częściej doświadczają problemów ze snem w porównaniu z populacją osób bez takiego ryzyka. Do takich wniosków doszli badacze z Nowego Jorku. Uczeni z Columbia University Medical Center ocenili obecność zaburzeń snu u niemal 200 pacjentów z wysokim ryzykiem psychozy w wieku 13–30 lat i porównali je z wynikami grupy osób bez takiego ryzyka. Wyniki badania opublikowanego w czasopiśmie Psychiatry Research wskazują, że zaburzenia snu u pacjentów z wysokim ryzykiem psychozy są związane z obecnością bardziej nasilonych objawów negatywnych i pozytywnych, a także z gorszym ogólnym funkcjonowaniem.

Zobacz dalszy ciąg: Zaloguj się i przeczytaj pełną treść artykułu

Mam już konto, chcę przejść dalej.

chcę się zalogować

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się bezpłatnie i otrzymaj dostęp do:

  • niekomercyjnego biuletynu informacyjnego Goniec Medyczy. Trzy razy w tygodniu otrzymasz przegląd najbardziej interesujących informacji ze świata medycyny i farmacji,
  • wyszukiwarki leków i sprawdzania interakcji lekowych w serwisie leki.esculap.com,
  • pełnych tekstów artykułów z wybranych polskich i zagranicznych czasopism naukowych,
  • aktualnego kalendarza zjazdów, konferencji, szkoleń i innych wydarzeń medycznych.

chcę założyć nowe konto


Przeczytaj także

Depresja poporodowa

Depresja poporodowa

Choć narodziny dziecka to zwykle radosne wydarzenie, może stać się ono przyczyną rozwoju poważnych zaburzeń nastroju, zwłaszcza zaburzeń o charakterze depresji. Okres pojawienia się depresji poporodowej jest różnie definiowany i może dotyczyć do 12 miesięcy od urodzenia się dziecka, choć zwykle kojarzony jest z okresem połogu, tj. 6 tygodniami od porodu. Depresja poporodowa jest rodzajem jawnego klinicznie epizodu depresyjnego, który może pojawić się zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn..

Uzależnienie od opioidów – co powinien wiedzieć lekarz klinicysta?

Uzależnienie od opioidów – co powinien wiedzieć lekarz klinicysta?

Problem uzależnienia od opioidów nasila się z każdym kolejnym rokiem. Szacuje się, że w samych tylko Sanach Zjednoczonych ok. 2% populacji powyżej 12 roku życia zażywało na pewnym etapie swojego życia heroinę, z czego 0,1% podaje stosowanie tego narkotyku przynajmniej przez okres jednego miesiąca. Od roku 2000 liczba zażywających heroinę stale rośnie, w ciągu kilku ostatnich lat zwiększyła się o kilkanaście procent, a liczba zgonów z powodu przedawkowania podwoiła się w ciągu ostatnich dwóch dekad..