Aktualności
Pandemia odbija się na psychice medyków
80 proc. lekarzy w Polsce przyznało, że w ostatnich miesiącach podupadło na zdrowiu psychicznym. Najczęstszymi wskazywanymi przyczynami były trudne warunki pracy oraz izolacja społeczna – czytamy w Wirtualnej Polsce.
Czy przez całe życie jesteśmy tą samą osobą? I tak, i nie
Wartości, nastawienia czy przekonania często się zmieniają, ale pozostaje w człowieku też niezmienna część, sprawiająca, że czuje się sobą – twierdzą hiszpańscy psycholodzy.
Do psychiatry bez limitu
NFZ wprowadził bezlimitowe finansowanie opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień dla niepełnoletnich – wynika z nowelizacji zarządzenia dot. tego rodzaju świadczeń.
Depresja poporodowa występuje też u ojców
Jeden na czterech ojców doświadcza różnych symptomów depresyjnych w dniach, tygodniach, a nawet miesiącach po przyjściu na świat dziecka – donoszą brytyjscy naukowcy. Niestety mężczyźni rzadko rozmawiają o swoich uczuciach lub proszą o pomoc, zwłaszcza w czasie gdy powinni wspierać partnerkę.
Autoagresja dotyczy coraz młodszych dzieci
Brak bliskich przyjaciół, prześladowanie ze strony rówieśników czy alkohol sprawiają, że już jedenasto- i dwunastolatkowie dokonują samookaleczeń.
Związany z pandemią stres nasila bruksizm
Polsko-izraelskie badanie pokazało, że wprowadzony z powodu epidemii lockdown nasilił stres mieszkańców obu krajów, a razem z nim zgrzytanie zębami i bóle twarzy. Najbardziej odczuły to osoby w wieku 35-55 lat oraz kobiety.
Okno z widokiem na drzewa pomaga chronić psychikę w czasie epidemii
Kontakt z naturą poprawia pięć ważnych parametrów stanu psychicznego. Dobrze działają zarówno odwiedziny zielonych terenów, jak i samo spoglądanie na przyrodę przez okno.
Polacy na skraju załamania nerwowego
20,7 mln opakowań antydepresantów na receptę kupili już w tym roku. To ponad milion więcej niż rok wcześniej. O połowę wzrosła też liczba dni na L4 z powodu zaburzeń psychicznych.
Wcześniaki bardziej narażone na depresję
Dziewczynki urodzone przed 28. tygodniem ciąży są trzykrotnie bardziej podatne na depresję w porównaniu z rówieśniczkami, które przyszły na świat bliżej terminu.
Życie na łańcuchu: okrutne traktowanie chorych psychicznie
W 60 krajach świata osoby z zaburzeniami psychicznymi zamiast być leczone są skuwane, trzymane w oborach i klatkach – opisuje raport organizacji Human Rights Watch.
Centrum zdrowia psychicznego dla dzieci: jest budynek, są lekarze, nie ma pacjentów
„Boli, że zespół ludzi jest gotowy do pracy i nie możemy pracować. W tym czasie pandemia zbiera żniwo – wiele dzieci cierpi w samotności, same się nie wyleczą. Za jakiś czas część z nich pojedzie karetką na oddział całodobowy, po samookaleczaniach i próbach samobójczych” – mówi szef Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży przy Szpitalu Wolskim w Warszawie dr Cezary Żechowski.
Zaburzenia psychiczne u niemieckich pracowników częste jak nigdy dotąd
Liczba dni zwolnień lekarskich z powodu zaburzeń psychicznych wzrosła w Niemczech w 2019 r. do poziomu najwyższego od 1997 r., kiedy zaczęto prowadzić statystyki.
Dziewięć na dziesięć nastolatek ma lęki związane z pandemią
90 proc. nastolatek ma „średnie lub duże” lęki spowodowane pandemią Covid-19, związane głównie z obawą o popadnięcie w ubóstwo – wynika z badania organizacji Plan International.
Nadmierne spożycie cukru niszczy psychikę
Stany, takie jak ADHD, choroba afektywna dwubiegunowa, a nawet zachowania agresywne, mogą być związane ze spożyciem cukru i mieć podłoże ewolucyjne.
Co czwarty hiszpański pracownik ochrony zdrowia cierpi na zaburzenia psychiczne z powodu epidemii
Co czwarty pracownik personelu medycznego w Hiszpanii cierpi na zaburzenia psychiczne z powodu Covid-19. Najczęściej występują stres i lęki związane z ryzykiem infekcji.
Dla niektórych uczniów izolacja miała swoje dobre strony
Izolacja w związku z Covid-19 przyniosła wiele negatywnych skutków, ale paradoksalnie miała swoje dobre strony, m.in. dla dzieci doświadczających nasilonych lęków szkolnych.
Powstanie ośrodek leczenia pocovidowych zaburzeń psychicznych
Władze samorządowe województwa podlaskiego wspólnie ze szpitalem psychiatrycznym w Suwałkach mają w planach utworzenie takiego – pierwszego w Europie – ośrodka.
Układ odpornościowy może wpływać na psychikę
Amerykańscy badacze odkryli w eksperymentach na myszach, że jedna z substancji z produkowanych przez układ immunologiczny wpływa na mózgi zwierząt i nasila ich strach.
Ratownicy zajmujący się opieką psychiatryczną i uzależnieniami bez prawa do dodatków
Ratownicy medyczni zajmujący się opieką psychiatryczną i leczeniem uzależnień nie mają prawa do dodatków do wynagrodzenia – podnosi rzecznik praw obywatelskich.
Do psychiatry tylko po diagnozę
Zwiększenie liczby podmiotów udzielających pomocy dzieciom i młodzieży to cel nowelizacji rozporządzenia ws. opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień.
Czy doświadczenia psychotyczne zwiększają ryzyko zachowań samobójczych?
Istnieje podtyp psychozy związany z zachowaniami samobójczymi, który wykracza daleko poza uprzednio ustalony związek między zaburzeniem psychotycznym a zachowaniami samobójczymi.
Czy można przewidzieć, u których pacjentów z grupy ryzyka wystąpi psychoza?
Uważa się, że zmiany czynności hipokampa odgrywają rolę w początkach psychozy.
Dlaczego pacjenci nie przyznają się do myśli samobójczych podczas wizyt lekarskich?
Wielu pacjentów nie zgłaszało myśli samobójczych z powodu obaw związanych ze skutkami ich ujawnienia.