Psychiatria Esculap.com - kliknij tutaj, by przejść na stronę główną

wróć do listy zagadnień prawnych
Zawarcie małżeństwa przez osobę chorą psychicznie

Zawarcie małżeństwa przez osobę chorą psychicznie

W przypadku osób chorych psychicznie przepisy prawa przewidują szereg ograniczeń dotyczących możliwości zawarcia związku małżeńskiego. Zgodnie z artykułem 12 Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego (KRIO) osoba dotknięta chorobą psychiczną albo niedorozwojem umysłowym nie może zawrzeć małżeństwa, chyba że jej stan zdrowia nie zagraża małżeństwu ani zdrowiu przyszłego potomstwa.

Zobacz dalszy ciąg: Zaloguj się i przeczytaj pełną treść artykułu

Mam już konto, chcę przejść dalej.

chcę się zalogować

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się bezpłatnie i otrzymaj dostęp do:

  • niekomercyjnego biuletynu informacyjnego Goniec Medyczy. Trzy razy w tygodniu otrzymasz przegląd najbardziej interesujących informacji ze świata medycyny i farmacji,
  • wyszukiwarki leków i sprawdzania interakcji lekowych w serwisie leki.esculap.com,
  • pełnych tekstów artykułów z wybranych polskich i zagranicznych czasopism naukowych,
  • aktualnego kalendarza zjazdów, konferencji, szkoleń i innych wydarzeń medycznych.

chcę założyć nowe konto


Przeczytaj także

Uprawnienia i zadania Rzecznika Praw Pacjenta Szpitala Psychiatrycznego

Uprawnienia i zadania Rzecznika Praw Pacjenta Szpitala Psychiatrycznego

Rzecznik Praw Pacjenta Szpitala Psychiatrycznego jest instytucją, która została powołana w celu ochrony praw pacjentów hospitalizowanych na oddziałach psychiatrycznych. Zakres zadań i obowiązków Rzecznika Praw Pacjenta Szpitala Psychiatrycznego określają: - art. 10b ust. 2 Ustawy z dnia 19 sierpnia 1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego, - par. 1 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 13 stycznia 2006 r. w sprawie szczegółowego trybu i sposobu działania Rzecznika Praw Pacjenta Szpitala Psychiatrycznego..

Ważność umów zawieranych przez osoby chore psychicznie

Ważność umów zawieranych przez osoby chore psychicznie

Jak stanowią przepisy art. 82 Kodeksu Cywilnego oświadczenie woli, które składa osoba znajdująca się w stanie wyłączającym swobodne lub świadome podjęcie decyzji i wyrażenie woli, jest uznawane za nieważne. Przepis ten określa jedynie stan psychiczny, nie precyzując dokładnie przyczyn do niego doprowadzających. Stan wyłączający świadomość, o którym mowa w ww. artykule, obejmuje niemożność pełnego zrozumienia własnych i cudzych zachowań oraz skutków i znaczenia podejmowanych działań. Dotyczy on w szczególności chorych psychicznie, upośledzonych umysłowo, jak również osób przejawiających przejściowe zaburzenia czynności psychicznych, zarówno natury patologicznej (np. odurzenie środkami psychoaktywnymi, ciężka choroba), jak i fizjologicznej..

Zmiana płci prawnej w Polsce

Zmiana płci prawnej w Polsce

Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem płeć może zmienić osoba pełnoletnia, u której zdiagnozowano transseksualizm (definiowany jak zaburzenie identyfikacji płciowej) lub interseksualizm (czyli obojnactwo, posiadanie cech płciowych żeńskich i męskich). Diagnozę najczęściej stawia lekarz psychiatra o specjalności seksuologa, na podstawie wywiadu z pacjentem oraz uzupełniających badań laboratoryjnych, obrazowych, testów psychologicznych lub psychiatrycznych..